Devil of Highland
Česky English
VÍTEJTE NA NAŠICH STRÁNKÁCH...

Standard kelpie

Australská kelpie Země původu: Austrálie
Datum vydání výchozího platného standardu: 11.09.1989
Zařazení: skupina 1 FCI - Ovčáčtí, pastevečtí a honáčtí psi (s výjimkou švýcarských salašnických psů)Sekce 1 - Ovčáčtí psiZkouška z výkonu
Celkový vzhled: Mrštný, aktivní pes vysoké kvality s fyzickou zdatností kombinovanou pružností končetin a projevující se schopností neúnavně pracovat. Nesmí projevovat žádné známky vyzáblosti.
Povaha a charakter: Kelpie je nesmírně ostražitý, horlivý a velice inteligentní pes, je učenlivý, poslušný a oplývá téměř nevyčerpatelnou energií. Projevuje se neobyčejnou věrností a oddaností při plnění uložených úkolů. Má přirozený instinkt pro práci s ovcemi, a to jak v otevřené krajině, tak i v ohradě. Jakákoli odchylka struktury nebo temperamentu, která je cizí pracovnímu plemenu, musí být považována za necharakteristickou.
Hlava: Hlava je úměrná velikosti psa. Její celkový tvar a rysy vytvářejí dojem liščího vzhledu, který je však zjemněn očima mandlového tvaru.
Lebka: Lehce zakulacená a široká mezi ušima. Čelo ubíhá v přímé linii ke stopu.
Stop: Výrazný
Nos: Zbarvení se přizpůsobuje barvě těla.
Čenich: Čistě řezaný a ohraničený, poněkud kratší než lebka.
Pysky: Pevné a čisté, neochablé.
Australská kelpie Chrup: Zuby by měly být přiměřené, silné a pravidelně rozmístěné, spodní řezáky se dotýkají horních a jsou uloženy těsně za nimi; nůžkový skus.
Líce: Ani hrubé, ani vystupující, avšak zakulacené směrem dopředu.
Oči: Oči mají mandlový tvar, jsou střední velikosti, jasně ohraničené v koutcích a s inteligentním a dychtivým výrazem. Barva očí je hnědá a harmonizuje s barvou srsti. U modře zbarvených psů jsou přípustné lehce zbarvené oči.
Uši: Uši jsou špičaté, vztyčené a ubíhající k jemnému bodu na špičce, jsou široce posazeny na hlavě a směřují ven. Jsou poněkud zaoblené na vnějším okraji a nepříliš velké, kůže je jemná, ale na základně silná. Vnitřek uší je osrstěný.
Krk: Krk je přiměřeně dlouhý, silný, mírně klenutý, postupně přecházející do ramen, bez hrdelnosti a s dostatečně bohatou náprsenkou.
Australská kelpie Trup: Délka psa od hrudi až po zadek je větší než jeho výška v kohoutku v poměru 10 : 9. Horní linie: Pevná, rovná.
Bedra: Silná a svalnatá.
Hřbet: Poměrně dlouhý a klesající.
Hrudník: Spíše hluboký než široký.
Žebra: Pěkně vyklenutá.
Slabiny: Správně hluboké.
Ocas: Ocas by měl v klidu viset ve velmi jemné křivce. Při vzrušení může být vztyčený, ale v žádném případě by neměl překročit vertikální linii kořene. Měl by mít dobrou štětku. Je posazen tak, že přechází do klesající zádi a měl by dosahovat přibližně k hleznům.
Přední končetiny: Přední končetiny by měly být svalnaté se silnými, ale elegantními kostmi, rovné a při pohledu zpředu rovnoběžné.
Ramena: Čistá, svalnatá, klesající s lopatkami blízko posazenými v kohoutku.
Paže: Měla by tvořit pravý úhel s lopatkou.
Loket: Nevybočuje ani ven, ani dovnitř.
Spěnka: Při pohledu ze strany by se spěnky měly lehce svažovat, aby zajistily flexibilitu pohybu a schopnost rychle se otáčet.
Australská kelpie Zadní končetiny: Měla by vyjadřovat šířku a sílu. Při pohledu zezadu jsou zadní nohy od hlezní až po jejich spodní části rovné a posazené paralelně, ani blízko, ani příliš daleko od sebe. Kolenní klouby: dobře pohyblivé. Hlezno: Docela dobře směřující dolů.
Tlapy: Tlapy by měly být kulaté, silné, s hlubokými polštářky, s těsně přiléhajícími dobře vyklenutými prsty a silnými krátkými drápy.
Pohyb: Aby byl schopen téměř neomezené vytrvalosti, která je vyžadována od pracovního ovčáckého plemene, musí být kelpie jak po stránce své stavby, tak i pohybu absolutně zdravý a silný. Jakákoli tendence k ohýbání hlezní, ke kulhání, uvolněná ramena nebo omezený pohyb, kolébání se nebo motání je závažná chyba. Pohyb by měl být volný a bez známek únavy a pes musí být schopen okamžitě zrychlit. Při běhu mají nohy tendenci se vzrůstající rychlostí se u země vzájemně přibližovat, ale po zpomalení a zastavení staví pes všechny čtyři do pravého úhlu.
Srst: Srst je dvojitá s krátkou hustou podsadou. Vnější srst je přiléhavá, rovná a tvrdá, takže odolává dešti. Na spodní části trupu až k části za nohama je srst delší a u stehna delší a hustší. Na hlavě (včetně vnitřní části uší) a až po přední části nohou je srst krátká. Australská kelpie Podél krku je delší a hustší a vytváří náprsenku. Ocas by měl mít pěknou štětku. Srst, která je příliš krátká nebo příliš dlouhá, je chybou. V průměru by chlupy na těle měly být 2 - 3 cm (cca 3/4" - 1 1/4") dlouhé.
Zbarvení: Černé, černotříslové, červenohnědé, červenohnědé a tříslové, světle žlutohnědé, čokoládově hnědé a kouřově modré.
Velikost: Výška v kohoutku by měla být u psů 46 až 51 centimetrů (cca 18" - 20"), u fen 43 až 48 centimetrů (cca 17" - 19").
Vady: Jakékoli odchylky od výše uvedených bodů by měly být považovány za vadu, a závažnost, s jakou je vada posuzována, by měla být v přesném poměru k jejímu stupni.
Poznámka: Psi musí mít dvě zřetelně normální varlata úplně sestoupená do šourku.
Standard byl převzat z internetových stránek www.australskakelpie.wz.cz


náhodné foto

Devil of Highland
Devil of Highland Martina a Ivan KALÁBOVI
fundemuka@seznam.cz
U Rybníka 3
58601 Jihlava, CZ
 
tel.: + 420 775 948 932

webdesign pro vašeho pejska by moonbarks