Do roku 2020 většina lidí neslyšela slovo pandemie, ale rychle jsme si na něj museli zvyknout. Jde o celosvětovou epidemii nějaké nemoci, a v tu dobu po celém světě řádil covid. Byla to nová nemoc, která se do světa rozšířila především kvůli globalizaci. I když se vědělo že se nemoc rychle šíří a má nejasný průběh a léky na něj neexistovaly, cestování bylo zakázáno až mnohem později. A tak jsme zanedlouho měli tuto novou nemoc i u nás v České republice.

buňka covid

První příznaky covidu vypadají jako nachlazení a mnoho lidí tuto nemoc jako nachlazení přejde. Ale značná část lidí onemocní těžce. Je to jako těžká chřipka, která může přejít v zápal plic. Během nejhorší pandemie došlo k úmrtí mnoha nemocných, a většinou šlo o chronicky nemocné nebo o starší ročníky. Právě na tyto skupiny lidí může mít covid i dnes fatální dopad. Během pandemie vlády na celém světě hledaly způsoby jak zpomalit šíření nemoci, ale moc se to nedařilo. Lidem bylo zakázáno vycházet z domu, zavíraly se restaurace, kina, pak dokonce i obchody. Ale ani to příliš nepomohlo, naopak došlo ještě k druhotnému problému, kterým byly finanční potíže lidí, kterým byly uzavřené podniky.

covid test

Zabránit rychlému šíření mělo i testování nejen ve zdravotnických zařízeních, ale také domácí testování. Za tímto účelem jsme si museli kupovat antigenní testy, které hned a spolehlivě dokázaly odhalit zda je člověk nemocný a má covid, či zda v sobě virus má a jen ho přenáší. Bez testu se člověk nedostal nikam. Dnes už pandemie skončila a nemáme ani povinnost testy používat, ale vzhledem k tomu že covid můžete dostat i dnes a stále je pro mnoho lidí smrtelný, je vhodné mít testy doma a používat je. Testy se dají volně koupit v malém i větším balení, a pokud byste měli podezření na nějakou respirační nemoc, je dobré si test hned udělat, abyste případně neroznášeli nemoc dál.