Investice do nemovitostí je považována za časem prověřený způsob, jak přijít k penězům. Není tedy divu, že si mnoho lidí bere hypotéku, doufajíc, že se jim brzy vrátí.

Tito se často snaží najít tu nejlevnější možnou nemovitost a následně její hodnotu ještě zvýšit. Jedním z oblíbených typů jsou například stavební pozemky, jichž v poslední době vzniká velmi mnoho. Nápad je ten, že si koupíme pozemek relativně levně, postavíme na něm dům a pak jej draho prodáme.

za hypotéku můžeme i postavit dům

To je také důvod, proč je hypotéka na pozemek tak oblíbená. Jen málokdo si však uvědomuje, jaká rizika sebou přináší. I na trhu s nemovitostmi, podobně jako u jiných investic, totiž platí, že můžete velmi snadno o své vložené peníze přijít. A pokud jste si na ni půjčili, je vaše situace ještě horší.

Tuto pravdu nám jasně ukázalo posledních pár let, kdy došlo k prudkému zvýšení cen prakticky všech komodit. Pokud jste si vzali hypotéku na pozemek s tím, že na něm za ty peníze také postavíte dům, najednou můžete zjistit, že vám díky náhlému zvýšení cen to, co jste si půjčili, nestačí. Zůstane vám tak dluh u poskytovatele hypotéky a rozestavěný dům.

prudký růst cen nemovitostí

To je bohužel velmi častý případ posledních několika let. Jistě, je pravdou, že takový skokový růst cen, a k tomu navíc komplikace způsobené nařízeními proti covidu, nikdo nemohl očekávat. Avšak, jak již bylo řečeno, podobně jako u jiných investic, i zde jsou rizika. Pravda, jsou většinou menší, to ale neznamená, že bychom je mohli ignorovat.

I z tohoto důvodu je sporné, zda je vůbec vhodné brát si hypotéku na koupi pozemku. To platí i v případě, že na něm chceme hospodařit a mít zde například pole. Ani zde nám nikdo nezaručí, že nám plodiny porostou tak, jak bychom si přáli, o napadení škůdci nemluvě. Samozřejmě, pokud máte pocit, že vám se to vyplatí, pak směle do toho, Jen předem zvažte všechna rizika, abyste potom nebyli nemile překvapeni.