Bulgarian Tribulus je bylinka, která svým vzhledem připomíná několik navzájem propojených drobných kotviček, proto se také ujal český ekvivalent „Kotvičník zemní“. Co je však podstatné, není ani tak vzhled, nýbrž účinek a obsah látek, s nimiž tato rostlina dosahuje ohromných úspěchů v prevenci a léčbě civilizačních onemocnění.

Kotvičník zemní

Kotvičník zemní je zařazován do rodiny takzvaných adaptogenů, tedy bylin, s ohromnou schopností udržovat hormony v rovnováze, a tím dbát o to, aby v krevním oběhu nepřevládaly zejména hormony stresové, tedy například kortizol a adrenalin. Současná doba klade na člověka obrovské nároky na psychickou výkonnost, a to pak velmi snadno nastává situace zvaná chronický stres. Jinými slovy, jsme vystavováni mnoha drobným stresovým vlivům, jejichž rychlý sled pak způsobí téměř nepřetržité uvolňování stresových hormonů z kůry nadledvinek.

nebezpečný stres

Jestliže tento stav trvá delší čas (měsíce, roky), nastává jev zvaný adrenální únava se všemi jejími projevy a důsledky. U mužů se to projevuje například nabíráním tukové tkáně, hlavně na břiše, úbytkem svalové hmoty, únavou, nedostatkem energie, neschopností koncentrace, ztrátou svalové síly a zájmu o sex, a později se přidružují i závažnější problémy, jako je diabetes, vysoký krevní tlak, silné deprese až agresivita, špatné trávení a využívání živin z pokrmů, urychlení stárnutí (šednutí a vypadávání vlasů, stařecká pleť a pokožka, vrásky, ochabování imunitního systému, což pak může směřovat i k onkologickým chorobám.

Zdánlivá maličkost, jakou je hormonální dysbalance, vás tak jinými slovy posouvá mílovými kroky blíže k hřbitovu, a může stát i za předčasným úmrtím v relativně nízkém věku. Proto je velmi důležité jednak ze svého života odstraňovat stresové vlivy, a pak si vypomáhat adaptogeny, mezi nimiž má Tribulus své platné místo. Mimo jiné je také velmi dobrým podpůrným prostředkem pro tvorbu důležitého hormonu testosteronu.